Bevezetés a piros pirulába 1.: Biztos szükséged van rá?

0

Itthon is egyre nagyobb érdeklődésre tartanak számot elsősorban a férfiak körében az ún. alternatív társadalommal, gazdasággal, valamint párkapcsolatokkal kapcsolatos vizsgálatok. A rengeteg rejtett módszertan közül egy olyan közösségi tudásanyag-gyűjtemény viszi a pálmát, melyet az angolszász világban „red pill”-nek, azaz piros pirulának nevezünk.

A piros pirula egy komplett életmód-csomagot rejt, melynek eléggé hangsúlyos részét képezik az eredményes csajozást, és / vagy párkapcsolatot biztosító útmutatók. Ezen módszertanok közös jellemzője, hogy szinte soha nem áll mögöttük konkrét tudományos eredmény, vizsgálat. Sőt, bizonyos esetekben homlokegyenest szembemennek a mainstream pszichológia és a társadalmilag elfogadott normák (ún. kékpirulás világ) alapállításaival. Egyetlen szempontból bizonyulnak sikeresebbnek a red pill módszertanok: kipróbálóik és rendszeres alkalmazóik szerint kiválóan működnek.

Mindezen állításokhoz üzleti érdeke sem fűződik senkinek, a legtöbb piros pirulás életmód-tanácsadás ugyanis teljesen ingyen olvasható és alkalmazható az internet ilyen-olyan rejtett zugaiban. Arra is akadt már példa,  hogy egy piros pirulás könyvet forgalmazó kiadó nyilvános elégedetlenséget váltott ki amiatt, hogy üzleti célra használta fel a közösség által ingyenesen összepakolt tartalmakat.

Bár a piros pirula elsősorban konkrét életszituációkkal kapcsolatos gyakorlati útmutatásokat nyújt, jómagam sohasem vagyok elégedett pusztán a praktikus megközelítéssel. Mindig kíváncsi vagyok arra, az adott gyakorlat mögött milyen folyamat húzódik, ami a módszert ténylegesen működőképessé teszi. Ezért most egy olyan cikksorozatot eresztek útnak, amely a piros pirula hatékonyságának megértéséhez szükséges elméleti ismereteket tárja a kedves olvasó elé. Így bárki könnyen átláthatja a társas kapcsolatok valódi dinamikáját, melyről a mainstream tankönyvek és pszichológiai publikációk elfelejtettek szólni.

Mivel ezt a sorozatot egy összefoglaló tudástárnak szánom, ezért előfordulhat, hogy egy-két fejezet témája érint bizonyos korábban már taglalt témákat a Revolife gazdag cikkfelhozatalából, de azért biztos vagyok abban, hogy sikerül újdonságként ható nézőpontokat is megismertetnem az érdeklődőkkel.

Na de mi ténylegesen a piros pirula?

Biztosra veszem, hogy legtöbbünk találkozott már olyan akár családi, akár baráti körből vett ötlettel a nő szívéhez vezető tüskés bozótokkal teli úton történt tanácstalan tipródásai során, miszerint „csak add önmagad”, „légy magabiztos”, „legyél udvarias és adj meg neki mindent”. Aztán ledöbbenve tapasztalta, hogy az említett sablon, ezért értéktelen tanácsok súlyos válságba sodorták kapcsolataikat. Nem csupán párkapcsolatok mehetnek tönkre végleg az ignoráns és szellemi sötétségben tapogatózó ismerősök révén, ugyanígy beüthet a krach barátokkal, szülőkkel, főnökkel, gyakorlatilag bárkivel. Aki a környezet szűklátókörűsége miatt nem kapja meg a valóban hasznos és működő tanácsokat az élethez, akarata ellenére is folyamatosan aknamezőn jár.

Az élet iskolája – 1. lecke

A piros pirula egy jól ismert hasonlat az 1999-es “A Mátrix” című filmből. Ez jelképezi az igazságot a mátrixon kívül, azt a világot, melyet a társadalom java része eltitkol, vagy maga sem lát. Amit a piros pirula kínál a tanácstalan, hitüket vesztett férfiaknak, csak az igazság, semmi más.

Tömören megfogalmazva a piros pirula annyit jelent a férfiszférában, hogy kísérletet teszünk annak megválaszolására, hogyan lehet leghatékonyabban nőket felszedni, a társadalom többi tagjával kommunikálni és saját magunkat fejleszteni olyan módokon, ami a lehető legnagyobb hatásfokkal kecsegtet. Szemben a széles társadalom által elfogadott módszertanokkal, melyek a hagyományos nemi szerepek felbomlása után többé nem működnek, neadjisten még szerencsétlennek is hatnak.

A fenti asszociációra épül az emberek önkéntes részvételén és közreműködésén alapuló red pill szcéna. A piros pirula egy közösségi önfejlesztő projekt, ahol az emberek különféle blogokon, magazinokban vagy gyűjtőoldalakon megírják nehézségeiket, melyekkel az életük során valamikor találkoztak, illetve hogy ezt a krízist saját maguk hogy oldották meg. Fontos kiegészítő elemei még a red pill anyagoknak a különféle kísérletekből, kutatásokból vett idézetek és statisztikai adatok is. Tömören összefoglalva a red pill egy olyan vaskos, önfejlesztő és társadalomkutató digitális könyv, mely több ezer szerzővel rendelkezik, és napi szinten bővül izgalmas új anyagokkal.

A nők számára is létezik piros pirula, de a red pill szcéna kimondottan hangsúlyozza a férfi és női gondolkodásmód, valamint evolúciós szerep közti alapvető, természet adta különbségeket, és így a szükségszerűen eltérő módszertanokat. Ebben a sorozatban a férfiak életmódját vesszük górcső alá, mert a modern világban a férfitársadalom a nőknél is sokkal nagyobb bajban van.

Hogy segít a piros pirula?

A piros pirula homlokegyenest szembemegy a hagyományos – szokásjogon alapuló – társadalmi és párkapcsolati normákkal, és az adott ismeretanyag helyességét pragmatizmusra építve méri fel. A piros pirula szerint minden olyan módszertan, ami működik, az egyben jó. A piros pirula elveti a módszertanok erkölcsi vagy morális szempontok alapján történő szelektálását, ugyanakkor semmi nem gátolja, hogy az olvasó csak azokat az ismereteket alkalmazza, melyek az ő saját morális nézőpontjába illeszkednek.

A piros pirula az ismereteket hatásfok szerint kategorizálja, és kizárólag az adott elméletet alkalmazó individuum szempontjából méri fel annak helyességét. Magyarul, aki sikerrel alkalmaz egy adott módszert, annak jó, és a siker szempontjából irreleváns, hogy a másik félnek is jó-e. A piros pirula kizárólag az adott egyén sikerére koncentrál, aki olvassa és alkalmazza a felhasználók által megosztott példázatokat.

Mikor van szükséged rá?

Napjainkban szerepeikben egyre férfiasabbak a nők, és egyre nőiesebbek a férfiak. Ennek sokféle oka van, melyek egymást erősítve fejtik ki hatásaikat. Ezen társadalmi változások a férfiakat sokkal inkább sújtják, mivel az elvárások az utóbbi évtizedekben kettős alakot kezdtek ölteni. A nők továbbra is a hagyományos társadalmi szerepeknek való megfelelés igényét kommunikálják feléjük, miközben a tényleges párválasztási módszereik a tradicionális családmodell és a monogámia felbomlása után sokat változtak.

A piros pirula azok számára nyújtja a legtöbb segítséget, akik részben vagy egészben apa nélkül voltak kénytelenek felnőni, és ezért nem sajátíthattak el egy egészséges férfimintát. Mivel nem foglalkozik morális kérdésekkel, az önfejlesztési folyamat sokkal hatékonyabb lehet, mint a társadalmi elvárások közé szorított hagyományos pszichoterápiák és a kék pirula által fertőzött családi légkör. Ha Józsikának az minden vágya, hogy végre lefeküdhessen egy nővel, akkor a piros pirula segít őt elvezetni odáig, hogy az aktus megtörténjen, de nem segít a hagyományos társadalmi elvárások, valamint erkölcs kiszolgálásában. Józsikának saját egyéni felelőssége, hogy miként számol el lelkiismeretével. Ámbátor a lelkiismeret átprogramozásához is akad megfelelő szerszámkészlet a red pill információtengerben…

Mikor nincs szükséged rá?

A piros pirula egyáltalán nem való mindenkinek. Az „ami nem romlott el, azt ne javítsd meg” alapon a piros pirula nem javasolt azoknak, akik nem küzdenek párkapcsolati vagy kapcsolatteremtési gondokkal; akiknek nincs problémájuk a munkahelyükön, vagy a társadalommal. Aki alfahím, az komolyabb művelődés nélkül, természetes valójában képes hozni azt a viselkedést, amire a red pill tanítani kíván. A piros pirula célja a kevésbé szerencsés genetikai vagy szociális adottságokkal megáldott férfiak felzárkóztatása. Emellett én személy szerint nem ajánlom a piros pirulát a mélyvallásos, valamely egyházhoz ragaszkodó férfiaknak sem. Esetükben az erkölcsi előírások felülírják a hasznosságot, és a piros pirula megismerése csak súlyos kognitív disszonanciákat eredményez a későbbiekben.

Ez nem a könnyebbik út

Hatalmas tévedés, hogy a piros pirula azoknak való, akik gyorsítósávot vagy kerülőutat keresnek a siker felé vezető úton. A piros pirula egy súlyos felelősség. Gyakran komoly lelki traumákat, vagy akár betegséget idézhet elő azoknál, akik nincsenek felkészülve az igazságra.

A piros pirula a rádöbbentés eszközével apellál. Szembesít azokkal a hazugságokkal, melyekkel a társadalom etet bennünket születésünktől kezdve. Megismertet minket egy alternatív igazsággal, ahol a nők párválasztását nem az a mese határozza meg, hogy jön a királyfi fehér lovon kiszabadítani a szőke hercegnőt a várkastély ablakán át.

A piros pirula rendkívüli pragmatizmusa a nők párválasztásának pragmatizmusából ered. Lelöki a nőket az általunk mesterségesen emelt piedesztálról, és egy valós, földhözragadt, velünk egyenlő szintvonalra helyezett látómezőbe pakolja őket. Társadalmi értelemben szakít a XIX. századi szemléletmódokkal, rámutat arra, hogy a siker, a meggazdagodás vagy az egyéni boldogság elérésének módja mennyire távol áll attól, amit a társadalom javarésze működőképesnek tart.

A red pill olyan, mint egy svédasztalos reggeli

A piros pirula egyik fő erénye, hogy mivel nagy tömegek írják még nagyobb tömegeknek, az emberek sokfélesége rendkívül jó hatással van az ismeretanyagok változatosságára. Minden embertípus találhat magának testhezálló anyagot. A fenti változatossággal járó apróbb kellemetlenség, hogy a felhalmozott tudásból válogatni szükséges. Magunknak kell kiválasztani, az ezernyi önfejlesztő, csajozási és életmódbeli javaslat közül melyeket fogadjuk be és alkalmazzuk. Kiválóan megáll a svédasztal analógiája: ami információt hasznosnak tartunk, azt befogadjuk, a többit az asztalon hagyjuk.

A red pill svédasztala – rengeteg ínycsiklandó falat, de jaj neked, ha mind befalod!

A fenti sorok alapján mindenki könnyedén eldönheti, hajlandó-e, képes-e elindulni ezen a meglehetősen rázós, mégis izgalmas úton. Még egyszer figyelmeztetek mindenkit, hogy a piros pirula lenyelése nem játék és nem is izgalmas utazás, hanem rövidtávon rendkívül súlyos teher, hosszabb távon pedig irdatlan felelősség, mellyel tudni kell megfelelően élni.