Megnyugtató módon rendeződhet az ausztrál Defqon 1 ügye

0

Az Új-Dél-Wales régióhoz tartozó Sydney-ben tartott Defqon 1 fesztivál idei kiadása úgy tűnt, egyben a legutolsó is lesz. Súlyos szervezési hiányosságok, a helyszínen tapasztalható áldatlan állapotok és a közönség összetételének változása együttesen vezetett a két halálozást, valamint több száz helyszíni orvosi kezelést eredményező tragédiákhoz. Válaszul a régió vérkonzervatív elnöke a fesztivál kipenderítését jelentette be. Olyan észszerű kompromisszumok megkötésére sem volt hajlandó, mint a közönség által bevitt kábítószerek helyszíni bevizsgálása, mely módszer akár mindkét áldozat életét megmenthette volna.

Maguk az áldozatok hozzátartozói azonban nem a szervezőket hibáztatták a körülményekért, helyette a kormányzatot kérték számon a tragédia miatt. Modern korunkban sokkal nagyobb eséllyel volna elkerülhető a kábítószerrel való visszaélés megfelelő alaposságú és tabuk nélküli felvilágosító programok révén az iskolákban. A pirulák helyszíni bevizsgálásának lehetőségével pedig kiszűrhető volna a kétes eredetű, ilyen-olyan dílerektől összeszedett, nem pontosan a remélt hatóanyagot tartalmazó kábszik tömkelege.

A bajba jutott rendezvényt egészen meglepő módon az Új-Dél-Wales államba enklávéként ékelődött fővárosi körzet zöld pártja mentette ki a slamasztikából. A szervezők részére küldött levelükben felajánlották, hogy költözzenek át az ausztrál fővárosba, Canberrába. Ráadásul a korábbi helyszínen tiltott tesztlabornak is helyet biztosítanak, mely lehetővé teszi, hogy a látogatók a helyszínen biztonságosan és abszolút diszkrét módon bevizsgáltassák a magukkal vitt, gyakran teljesen ismeretlen eredetű és összetételű kábítószereket.

A nyugat-európai fesztiválokon abszolút bevett és jól bevált módszer a pirulák helyszíni tesztelése, mely szó szerint életeket ment. Ennek ellenére az ausztrál kormányzat meglehetősen irtózik tőle.

A szintén Canberrában zajló Groovin The Moo fesztiválon kísérleti jelleggel már építettek fel ilyen tesztállomást, ahol egész meglepő eredményeket kaptak. Miközben a vendégek 80%-a teljes mértékben meg volt győződve arról, hogy tiszta MDMA-t (azaz ecstasy-t) szorongat kezei között, a tabletták több mint fele egyáltalán nem azt tartalmazta, ami az azokat árusító dealerek állításában szerepelt. Az ilyen szerencsétlen üzletek kiváló megágyazói a túladagolásnak, hiszen bizonyos esetekben akár rendkívül erős szerekre alkalmazzák az MDMA-hoz szabott adagolási javaslatot.

Annál inkább is érthetetlen az ausztrál kormányzat visszakozása, mert a fesztiválhelyszínek közelébe helyezett állandó tesztlabor felállítása az adófizetőknek egyáltalán nem kerül pénzbe. Az első kísérleti egységhez szükséges pénzt teljes egészében közösségi finanszírozással fedezték, a továbbiak létrehozásában és fenntartásában pedig a fesztiválok jegybevételei kis százalékának feláldozása is elegendő volna.