Tovább súlyosbodik a globális chiphiány

0

Újabb mélypontot idézett elő a globális ellátási lánc állapotában a kapitalista árubőség. A piac láthatatlan kezének áldásos közreműködésével immár komplett szektorok, mint autóipar, hardvergyártás, illetve tartós fogyasztási cikkek termelése álltak bele a földbe.

Bár egy ideig tartotta magát a skizofrén hallucináció, hogy csakhamar minden visszaáll a régi kerékvágásba, végül a kapitalizmus jól bejáratott működésének sorsára jutott a teljes chip-szektor, vagyis menthetetlenül és helyrehozhatatlanul összeomlott a rendszer a komplett ellátási lánccal egyetemben.

A Washington Post immár arról agonizál, hogy a nagyjából egy évvel ezelőtt bekopogtató ideiglenes chiphiány a romlás jeleit mutatja, vagyis a meritokratikus alapon kiválasztott zseniális overlordjaink intézkedéseinek hatására tovább gyorsult az összeomlás folyamata.

A „just in time”, vagyis rendelésre gyártás módszere csúfos kudarcot vallott a chiphiány megfékezésére való törekvésben: bár való igaz, hogy az árukészletek jelentős része a nyersanyagok rendelkezésre állása esetén villám gyorsasággal pótolható, az azokat előállító robotizált gyártósorok, az őket működtető mérnöksereg, valamint maguk a gyárüzemi épületek is hosszú évek alatt húzhatók fel és hangolhatók össze működésükben, már ha egyáltalán. Hiába van tehát szabad kapacitás és munkaerő, az újabb üzemek építésébe való beruházás nem fogja 1 éven belül kirántani a szektort a válságból.

collapsed_1

Előrejelzések szerint a kapitalizmus szokásos működése 450 milliárd dollár veszteséget okoz majd az autógyártóknak 2022 végéig, ám addigra még mindig nem áll helyre a termelési lánc. A chiphiánnyal kapcsolatos legutóbbi hírben még arról írtam, hogy akár 2023-ig is kitarthat a válságállapot, most azonban a szükséges nyersanyagok fájó hiányának, a munkaerő rabszolgatelepekről való elüldözésének, valamint az egyre fojtogatóbb vakcinamandátumok miatti foglalkoztatási válságnak hála már megjósolni sem lehetséges, mikor fordulhatnak jobbra a dolgok.

A vakcinapárti orvosok és tudósok sejtelmesen megjegyzik, persze az egészséges emberek feletti gúnyolódás céljából, hogy biztos a mikrochipes oltások miatt keletkezett krónikus hiány a lapkákból. Ők nyilván jól tudják ezt, hiszen közelebb vannak a tűzhöz, mint mi, szegény, szerencsétlen, buta polgárok, akiknek egyetlen funkciója a létezésben, hogy kérdezés nélkül felhajtván ingujjunkat passzívan magunkba engedjük az ellenőrizhetetlen tartalmú grafénrészecskés, nanorobotos vakcinákat.

A GlobalFoundries igazgatója megjegyzi, hogy nagyon is tehetnek a szereplők a kialakult problémákról, mivel az elmúlt évek során a profitmaximalizálás szellemében rendre alulinvesztáltak a befolyó dollármilliárdokból. Így a gyártói kapacitás növekedése alulmaradt az igényekkel szemben.

Arról is érkeztek tervek, hogy több gyártósort visszatelepítenének Amerikába. Az Intel például két arizonai gyártósort tervez üzembe helyezni hónapokon belül, ugyanakkor az anyaországban egyre hevesebben kibontakozó nagy rezignáció könnyedén földet hinthet magasztos terveik koporsójára.