Lisa Li a kizárólag felső középosztály részéről abszolválható glamour és partizós életstílust demózta többmillió Weibo követője részére.
Mint kiderült, még az eleddig sorolt példákhoz képet is roppant szélsőséges kettős életet élt. Mialatt bérelt lakását elhagyván országos turnéba fogott (állítólag kis kórházi kitérővel karöltve), addig az őt telefonon elérni képtelen főbérlője bemenvén a házba körbevideózta, ahogy az extravagáns ruhákban és exkluzív partihelyszíneken tündöklő Lisa Li albérletét ellepték a szeméthegyek, hűtője penészes kajákkal teli, kutyája pedig a komplett apartmant beterítette ürülékével.
A kizárólag látszatra törekvő Li a virálisan terjedő felvételek láttán kénytelen volt azonnal hazautazni, majd sűrű bocsánatkérések közepette takarításba fogni – merthogy profi tisztítócég nem vállalta az apartman tisztára suvickolását.
Itt sem zárult le Li megszégyenülésének krónikája. Az is kiderült a luxust nyakló nélkül habzsoló kislányról, hogy több millió forintnak megfelelő jüan összegű kifizetetlen rezsiszámlát halmozott fel. Emellett amolyan tűzoltási kísérletként és reputációja visszanyerésének céljával még azt is felvette és nyilvánosság elé közvetítette, ahogy szorgosan pucolgatja a minden szegletében kutyaszarral elárasztott lakást.
Mindez csak olaj volt a tűzre: Li képmutatását egykori rajongói soha nem bocsátották meg. A lány influencer-karrierje tragikus hirtelenséggel ért véget, ahogy követőtábora abszolút nagyját elvesztette.
Hát, rendben van, mindannyiunk példaképei hogyhogynem élhetnek akár rendezetlen, szétesett és képmutató életet. Megesik az ilyen. De legalább a bűn útjára nem tévednének sohasem, ugye?
Anna Sorokin (eredeti nevén Anna Delvey) orosz származású influencer 2007-ben, 16 évesen emigrált családjával Németországba. 2013-ban elhagyván őket rövidke londoni kitérőt követően New York-ban kötött ki egy francia divatmagazin gyakornokaként.
Ebben a közegben ismerkedett meg gazdag és befolyásos üzletemberekkel, kikkel interjúk mellett privát klubesteket és művészeti kiállítások szponzorációját is igyekezett leszervezni.
Csakhamar úgy megrészegítette őt a luxus életmód szele, hogy proletár származása ellenére elkezdett újdonsült partnereinek svájci bankszámlákon tárolt busás dollármilliókat kamuzni. Mindezen hazugság tényét sikeresen vissza is igazolta elitista invesztorai részére, mivel roppant ügyes Microsoft Word szövegszerkesztői képességeivel hitelesnek tetsző számlakimutatásokat és bankfióki befizetéseket egyaránt képes volt gyártani.
Ezeket kombinálván fiktív csekkekkel és egyéb pénzügyi instrumentumokkal képes volt 2017-es letartóztatásáig 275 ezer dollár értékű ingyen szolgáltatást kihúzni különféle helyi bankokból, hotelekből és üzletekből.
Sorokin csengeri örökösnőként pózolván temérdek hotel minibárját fosztotta ki, az éttermekben méregdrága pezsgők és homárvacsorák fogyasztását követően hamis csekkekkel fizetett, banki ügyeit hamis identitás igazolásával intézte. A roppant furfangos ingyenélő nőszemélyt még kritikusai is lelkes elismerésekkel illették.
Sorokin ügyvédje azzal védekezett a bíróságon, hogy a lány szimplán roppant találékonysággal elsajátította az amerikai álmot, s megvalósította ama életet, melyet mindig is szeretett volna magának. Anna példakép lehet mindannyiunk számára, ki nem csupán passzív szemlélője, de aktív megvalósítója a lehetőségeknek, melyeket az ígéret földje kínál részünkre.
A bíróságot nem hatotta meg az apológia, s 2019 áprilisában négy év börtönre ítélte Anna Sorokint. 2022-ben feltételes szabadlábra helyezték: eredetileg kiutasításra került volna az országból, ám felmerült a veszély, hogy ez esetben tovább folytatja a csalássorozatait. Így házi őrizetre ítélték, melyet egy New York-i apartmanban kell letöltenie, továbbá eltiltották őt a szociális média használatától.

Egy milliós követőtáborral bíró török influencer, Dilan Polat szintén nagyzoló életstílusával hívta fel magára a figyelmet, miközben szerte az országban luxus szépségszalonok tucatjait nyitotta meg. Férjével együtt provokatív tettek tömkelegét vitte véghez, mint aranypor szórása a reggeli kávéba, nyílt flexelés a mesés vagyonukkal, számlák nagyüzemi hamisítása, financiális csalások sokasága.
2023-ban a párt lekapcsolták, Polat férjét börtönbe, őt magát pedig elmegyógyintézetbe zárták. Tavaly augusztusi szabadulása óta bírósági perek hosszú sora köszöntött rá, melyek lezárultával akár 40 év börtönre is ítélhetik a maga népszerűségét kissé túlbuzgó lelkesedéssel hajtó nőt.
Emlékezzünk meg egy rövidke szeánsz erejéig a kriptotesók 2020-22 közt tündöklő regnumáról is. Ők tették eleddig az influencer-világban részünkre a leggálánsabb ajánlatot: mindannyian játszi könnyedséggel, gyakorlatilag alanyi jogon és befektetett munka nélkül lehetünk dollármilliárdosok, amennyiben utolsó fillérnyi megtakarításainkat is majmos JPEG képek felvásárlásába invesztáljuk!
A Three Arrows Capital vállalat tulajdonosai 50 millió dolláros szuperjacht rendelésével kívánták mesés sikerüket megünnepelni, ám mire a hajó kigördült a hangárból, már senki nem volt, aki elmenjen érte. A vállalat ugyanis bedőlt, maga mögött hagyván 1 billió dollárt megsemmisült tőkét.
A szélhámos kripto-csalók akcióinak még Hollywood nagy becsben tartott celebei is rendre bedőltek, többen közülük millió dollárokat invesztáltak bele a feneketlen kútba.
Már csak két témánk van hátra. Egész elképesztő módon akadnak influencerek, akik nem nemlétező vagyonukkal való vagizással, hanem inkább szegénységükkel és képernyőn mutogatott nyomorukkal igyekeznek kiénekelni némi kósza támogatói fillért sóhajtozva szánakozó áldozataikból. Miközben a valóságban lehetnek ők akár felső középosztálybeli családok sarjai is.
A nyomor behazudása leginkább Kínában dívik. Itt a nagyvárosokban a dekoratív női streamerek egész éjszakákon át hidakon és aluljárókban fagyoskodnak, csakhogy elnyernék az egészségükért fűtött apartmanjukban aggódó újgazdag gyerekek szánalom-fillérjeit. Az utcára kiüléssel ezek a lányok jóval több pénzt kereshetnek, mintha otthonról live-oznának, mivel taktikusan a városi elit lakóövezeteinek környékén vernek tábort, így a Douyin-algoritmus jó eséllyel ezek lakóival párosítja össze őket a műsoraikban. Aztán jöhet a szüret. 🙂
Akár hisszük, akár nem, a kínai vidék streamerei még városi társaikat is lekörözik kreativitásban és szélhámosságban egyaránt. Bár több helyütt messze nem stabil a falusi mobilinternet adó-vevő képessége, egy egyszerű VPN-nel simán megkerülhető kínai nagy tűzfal bevetésével a látszólag kegyetlenül nehéz munkát végző falusi lányok milliós nézettségű YouTube-videókat kreálhatnak a maguk hangyaszorgalmának demonstrálására. Mivel így klipjeiket a nemzetközi közönségnek mutogathatják, a reklámbevételeik jóval magasabb összegeket érhetnek el a belső videó-platformokon terjesztett tartalmakhoz képest.
Ezek a lányok 50 kilós cementeszsákokat emelgetnek, két méter hosszúságú farönköket cipelnek (kettesével-hármasával), komplett szántóföldeket kapálnak fel puszta kézzel, félméteres vízben tapicskolván kapkodják egész nap a rizst.
Mi az ő minden csillogó szemű kapitalista fantáziáját megmozgató mesés teherbírásuk titka? Pusztán ennyi: a zsákokba cement helyett valami jóval könnyebb anyagot pakolnak. A terheket soha nem egymaguk emelgetik, pláne nem cipelik azokat hosszú kilométereken át, hanem kizárólag addig, míg le nem forgatódik a kellő hosszúságú klip. A lányok által cipelt rönkök preparálva vannak: belsejüket kivájják, majd újból összeragasztják őket, így súlyuk jóval kisebb a látszatnál.
Persze még így is roppant megterheli őket az emelgetés, de még egyszer: minden egyes klip-szegmenshez néhány másodpercig kell bírniuk a súllyal, nem pedig órákon át.
Végezetül: egy igazán sötét és olykor a földi létük bevégeztével együtt járó kategóriát képeznek a különféle mentális betegségeket színlelő (elsősorban TikTokon) vagy azokkal ténylegesen együtt élő személyek, az életükkel extra klikkekért vagy adományokért hazárdírozó fiatal streamerek, illetve elborult fanatikus követőkkel fatális összeszólalkozásba keveredő celebek.
Temérdek IRL streamer, mivel tartózkodási helyük könnyedén bemérhető a helyi lakosság által, esik áldozatául utcai támadóknak, vagy követik őket egészen a szállásukig mindenféle fura alakok. Jinnytty után egyszer órákon át kaptatott egy utcai stalker livestreamelés közben.
Christina Grimmie énekest és internetes sztárt egy hímnemű rajongója agyonlőtte egy koncertjét követő közösségtalálkozó alkalmával. IShowSpeed-et több országban (többek közt Norvégiában, Hollandiában, Vietnámban és a Fülöp-Szigeteken) ezernyi rajongó támadta le, amely alkalmakkor őt rendszerint evakuálni kellett. Egy Reckful becenevű Twitch streamer és WoW-játékos kiugorván lakásából öngyilkosságot követett el, miután éveken át küzdött hiábavalóan depressziójával. Egy portugál nő Szelfilövés közben esett ki egy apartman 27. emeleti erkélyéről.
Az öngyilkos celebkedés versenysportját a kínaiak űzik a legprofibban. Itt egy streamer anyuka egy daruból kipottyanván halt szörnyet. Egy lány 2 liter alkoholt nyakalt be, hogy elnyerjen egy 13 ezer dollár összértékű adományt, csakhogy a streaminget megelőzően egy olyan antibiotikumot szedett be, amely alkohollal kombinálván halálos kimenetelű mellékhatásokhoz vezetett.
Végül a legtragikusabb történet: egy mélydepresszióban szenvedő influencer élő adásban vetett véget életének. Miután a szerencsétlen lány elhalálozott, egy rajongója besettenkedvén lakásába ellopta a holttestét, hogy szellemházasság céljából értékesítse azt. A helyi hiedelem szerint ha egy lányt feleségül veszel a halála után, az örökké együtt lesz veled a másvilágon.