Az euró bevezetése előtt a Bundesbank a német márka árfolyam-manipulációival képes volt fenntartani a helyi ipar versenyképességét annak ellenére, hogy a szektor Amerika és az Egyesült Királyság mellett az egykori keleti blokkban is totális összeomlás áldozatává vált. Kevesen tudják, hogy az 1980-as évek első felében Magyarország az egész világ harmadik legnagyobb buszgyártója volt az Ikarusnak hála. Napjainkban kb. fél tucat helyi cég gyártósorairól éves szinten néhány száz busz gördül kifele. E tényadat kiválóan érzékelteti a fejlett országok ipargazdaságainak helyzetét a rendszerváltás és 2008-as válság időszaka közt. Röviden: folyamatos leépülés és pusztulás.

Németország tehát igencsak privilegizált pozíciót élvezhetett ebben az érában. S mit csináltak? Gazdasági fölényükkel visszaélvén Európa szinte minden más országának iparát kivéreztették, miközben saját lakosságuk az égvilágon semmit nem látott viszont a nyakló nélkül erőltetett export-tevékenység eredményeiből. A létszínvonal stagnált, majd lehanyatlott.

Az eurózóna megalapítása után Németország a radikális fiskális többletei felhalmozásával voltaképp az egész világot a maga adósává tette.

Innen válik igazán érdekessé a sztori. Mihez kezd a helyi tőke a temérdek felhalmozódott többlettel, amikor a belső kereslet elfojtásának hála nem lehetséges többé odahaza busásan jövedelmező befektetéseket eszközölni? Úgy van, a 2000-es évek elejétől megkezdte a német nagytőke befektetései harmadik országokba (unión kívüli államokba) való kiexportálását, azaz elkezdett az euró kifele áramlani az euróövezetből. Ezek az eurók azonban kizárólag a német gazdasági érdekeknek megfelelően kerülhettek kihelyezésre, a többi euró-tagállam nézetei mit sem számítottak a folyamat szempontjából.

Munka logisztika szallitas

A lakosságtól elvett, keresletélénkítésre is felhasználható jövedelem tehát bekerült a szűk oligarchia kontrollálta értékpapír-kaszinóba, ahol a tőkemegtérülés mértékét meghatározó lottósorsolásokon a német tőke szereplői rendre vesztesekként kerültek ki. 2019-re tökéletesen nyilvánvalóvá lett annak ténye, hogy a német tőkekihelyezések generálták a komplett kapitalista világ egyik legalacsonyabb megtérüléseit, 5 százalékponttal elmaradván az angol értékektől és 3-mal az EU átlagától.

A tőkések tehát pártállami segédlettel elvették az emberek fáradságos munkával előállított jövedelmét, majd hülyébbnél hülyébb befektetési döntéseikkel elhazárdírozták azt a globális tőzsdekaszinóban. Cserébe a kvázi kizsigerelésükért a német lakosság kapott a pofájába ún. mini-jobokat, melyek funkciója hivatalosan a lusta, dolgozni nem akaró lumpen alakok beemelése a munkaerőpiacra, á la magyar közmunkaprogram.

Ahogy a hazai népességpusztító közmunkának, úgy a német mini-joboknak sem sikerült meggyőzniük a helyi lakosságot a munka alapú társadalom szentségéről, hiszen az ezek végzéséért kiutalható maximum 400 eurós javadalmazás legfeljebb ovis fagyipénznek volt elfogadható, de semmiképpen sem tisztes jövedelemnek, amelyért az ember térdre borulva isteníti a munka dicsőségét.

Mialatt a szegények a munkavégzésüknek hála folyamatosan szegényedtek, a javarészt végül Hollywood-ban kikötő német tőkére szinte vadásztak a befektetők, mivel azokat a lehető legostobább költések megvalósítására is boldogan szórták kifelé – a német nép tisztes fizetéshez juttatása helyett. Az amerikai szlengben csak „stupid German money„-nak, azaz hülye német pénznek hívott szürkepiaci konstrukciók tetemes adóvisszatérítéseket ígértek a fritz oligarcháknak a német állam által, amennyiben azok tőkéjüket akármilyen befektetésekbe kihelyezik a nagyvilágban. Ezeknek a dollármilliárdos nagyságrendet megütő ingyen szociális segélyeknek hála soha nem látott gazdagságnak örvendhettek a hollywoodi burzsujok, miközben odahaza a német piacon is elkészülhetett egy-egy emlékezetesebb filmeposz, mint például Uwe Boll mai napig (negatív értelemben) felülmúlhatatlan komplett életműve.

Sikeres Munkaero

2005-6 során a szimpla financiális csalásoknak megfeleltethető adólyukak nagy része betömésre került, eddigre azonban az egész tőkés világ szemében a német befektetők bizonyultak a legostobább lúzereknek, akik a rájuk bízott tőkejavadalmak legnagyobb részét nemhogy gyarapították volna, de egyenesen felemésztették. A lakosságnak a súlyos jövedelem-elvonásaikért cserébe behazudott jóléti és infrastrukturális fejlesztések hada pedig soha nem realizálódott.

A 2010-es évekre Németország ipari, közlekedési és telekommunikációs infrastruktúrája egyaránt nekiállt omladozni.

Mivel a 2008-as válság kezdetére a német tőke a maga gazdaságszervező hatalmát ostoba befektetéseinek hála szinte teljes egészében elvesztette, a német kontroll alatt senyvedő eurózónát nem lehetett az amerikai és kínai jegybankok által egyaránt sikerrel alkalmazott keynesiánus gazdaságélénkítéssel kihúzni a recesszióból. Innentől datálódik az eurózóna teljesítményének végső elszakadása Amerikától. Beszédes adat, hogy az EU lakosságának produktivitása 2004-ben az amerikai szint 90%-át érte el (mindezt jobbára még úgy-ahogy a helyükön álló szociális juttatási szisztémák mellett), 2024-re az unió munkaerejének teljesítménye az USA referenciájának 70%-a alá süllyedt.

A 2008-as válság idejére az eurózóna csődjének minden eleme helyén volt már, pusztán a láncreakciót beindító lágy tavaszi szellő hiányzott a katasztrófa eszkalálódásához.

Euro Burning

Az idáig vezető lépések sora roppant változatosnak bizonyult, ám általános tendenciaként elmondhatjuk, hogy a notórius germán puritanizmus és az ennek nyomán (kizárólag privát érdekek szolgálata szempontjából) a nép torkán letolt hosszútávú létszínvonal-rontás idézte elő az eurózóna válságát.

Tetemes külkereskedelmi és belső fiskális többleteinek hála a német gazdaság a neoliberális világ egyik legnagyobb dicsfényt nyert mintaországává lett. Hogyan sikerült évtizedek kemény munkájával abszolválnia e nem mindennapi eredményt? Például a lakosság totális kivéreztetésével.

Az 1980-as évek neoliberális hullámának szerves filozófiai tartozéka volt az önmagát saját hajánál fogva felemelő ember meséje. A monda szerint az egyén csak úgy magától, önerőből képes kifejleszteni a saját produktív kapacitásait, kiváltképp amennyiben az ennek abszolválásához nélkülözhetetlen, elsősorban anyagi és pénzügyi eszközöket megvonjuk tőle. Gyengébbek kedvéért: a falat szánk előli kiütésével válhatunk szorgos, okos és felelősségteljes munkásokká.

Ezt az élet folyamatával homlokegyenest szembemenő fikciót olyannyira komolyan vették a németek, hogy a berlini fal leomlása óta a német gazdasági és fejlesztési minisztérium (Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung, továbbiakban BMZ) programjának szerves részét képezi. Konkrétan nemzeti munkacsoport plántálja az egyéni felelősségvállalás doktrínáját szünet nélkül a lakosság elméjébe. Mielőtt az ember bárminemű segítségért könyöröghetne, előtte saját magának kell mindent megtennie a szegénységéből való kitöréséért.

Boldog munkatarsadalom

Ezt a BMZ-direktívát a millennium alkalmával a Világbank beemelte a maga programjába, mint a globális szegénység elleni küzdelem egyik kulcs-tényezőjét. A Szegénypárti Növekedés munkacímet elnyerő mintadokumentum szerint a szegény és hátrányos helyzetű egyének produktív munkásokká transzformálásával abszolválható egy olyan egészséges mértékű gazdasági növekedés, amelynek hála a szegénység mértéke minimalizálható, ideálisan akár meg is szüntethető. Jegyezzük meg eme mondatot, mert később még visszatérünk rá.

Lássuk, hogy teljesített a semmiből magát automatikusan felemelő szabad munkavállaló mantrája a valóság terén.

Már az euró bevezetése előtt, az 1990-es évtized konvergencia-folyamata időszakában (amikor Kelet-Németország felzárkóztatása volt a megfogalmazott cél) megkezdte a háztartások fogyasztási szintje a maga lassú hanyatlását.

Az alacsony jövedelmű szektorokban a reálbérek 1995 óta egy jottányit sem növekedtek, s a 2010-es évtizedben csökkenésnek indultak a nyugatnémet régiókban.

A szegénység tortájából egyre méretesebb szeleteket hasítanak ki a szakmai végzettséggel, vagy akár diplomával rendelkező munkások.

Munka nemet precizitas

1995-ben a német munkaerő kevesebb mint 15 százaléka volt alacsony jövedelműként nyilván tartva. 2007-re 21,5%-ra növekedett arányuk úgy, hogy egyedül 2006-2007 között 350 ezerrel több munkavállaló szegényedett el. Mindezen tényadat nyilvánvalóvá teszi, hogy már a 2008-as financiális válság előtti években elkezdett hanyatlani a gazdaság. Saját kutatásom alapján felfedeztem, hogy a magyar reáljövedelmek már 2004-ben, 4 teljes évvel a sevizahitel-válság eszkalálódása előtt negatívba fordultak. Mi ennek az oka? Az, hogy az adósrabszolgaság a bankárok hazudozásaival ellentétben nem felemeli, hanem szétzilálja a létszínvonalat.

Gerhard Schröder kormánya 2003-ban egy Agenda 2010 fedőnevű dokumentumot ratifikált, melynek állítólagos célja a továbbra is magas munkanélküliségnek „örvendő” keleti régiók felzárkóztatása volt.

Az agenda szövegezése szerint az emberek azért nem dolgoznak, mert lustákká tette őket a segélyezési rendszer. A megélhetést szavatolni képes munkahelyek hiányáról egy büdös szó nem esett benne.

A 2003-tól beindított Hartz-reformok (Peter Hartz-ról, a Volkswagen később bűncselekményekért elítélt HR-vezetőjéről elnevezve) alaposan megvágták a munkanélküli ellátásokat, továbbá egy rakás munkahelyvédelmi törvényt rugdaltak ki a dolgozók alól. A létfenntartás szempontjából egyre hasztalanabbnak bizonyuló segélyeket megszégyenítő és időrabló vizsgálatok sorához kötötte, miközben a munkanélküliek kezelésére külön privatizált ügyosztályokat hozatott létre.

Munka ugyintezes tulterheles

Hartz bevezette a messze létminimum alatti jövedelmeket kínáló mini-job konstrukciót, amelynek pontosan a józan ésszel felfogható végkimenetele keletkezett: a munkáltatók sorra rugdalták ki alkalmazottaikat, majd kényszerítették őket minijob-konstrukciókba. Eredményképp a teljes munkaidőben foglalkoztatott létszám bezuhant (!) a keleti régiókban. A mini-jobokba kényszerített munkaerő maximum havi 400 euró adómentes jövedelmet vihet haza, mely összeg nem keletkeztet maga után sem segély-jogosultságot, sem nyugdíjalapot.

Schröder kormánya mint Jobwunder-t éljenezte Hartz reformjait. Tíz évvel az elítélt bűnöző Hartz pusztítását követően a német munkaerő 17,4%-a számított foglalkoztatottnak ebben a konstrukcióban. A minél előbb teljes munkaidős állás keresésére „sarkalló”, ún. büntető-foglalkoztatásra kárhoztatottak aránya ebben az évtizedben rendre stabilan növekedett, viszont sohasem csökkent. A mini-jobok bebetonozták a szegényeket a létfenntartáshoz nem elégséges rabszolgamunkákért való pitizésbe.

A Hartz-reformok másik pillérje a szegények gyalázása és kínzása mellett a szorgos-dolgos munkásosztály kizsákmányolásának további felfokozása volt. Mindennemű retorikájukkal ellentétben ugyanis az elitek vehemensen gyűlölik a maga értékével tisztába kerülő munkásosztályt, kiket nem lehet a legutolsó féreggé tevő mini-jobokkal halálra bántalmazni.

Egészen az euró 2002-es bevezetéséig a fejlett országok közt egyik legutolsóként a német lakosság bérei együtt mozogtak a termelékenységgel. Amerikában már az 1970-es évek második felétől elvált egymástól a két mutató: a termelékenység fel, a bérek lefelé orientálódtak. A németek belső fogyasztása így elfojtásra került, aminek hála a vállalatok belföldön nem leltek többé kellő profitabilitással kecsegtető befektetési lehetőségekre. Ez az egyik kiváltó oka annak, hogy az autógyárak alaposan elszunyókálván lemaradtak az elektromos transzformációban.

Productivity and real wages
Az 1970-es évektől fogva a munkaerő produktivitása (narancssárga vonal) és bérezése (piros vonal) élesen elvált egymástól. Míg a munkaerő termelékenysége folyamatosan nőtt tovább, a fizetések stagnáltak vagy egyenesen csökkentek a nyugati világban. Az ábra az USA adatait mutatja.

A Hartz-reformoknak hála Németországban is beindulhatott az eladósítás, ám a mini-jobokkal láncra vert munkásokat az alaposan megvágott jegybanki kamatokkal sem lehetett hitelfelvételre sarkallani.

Kitalálták hát a vállalatok fejesei, hogy a kettős présben senyvedő munkaerő kizsákmányolásával sajtolt értéktöbbletet külföldi befektetésekre fordítják, ennek nyomán odahaza beindult a vállalati versenyképesség szép lassú erodálódása és az innováció elhalása.

A megszorításos gazdaságpolitika már 5 évvel a globális válság kirobbanása előtt elkezdte szedni áldozatait a világ harmadik legnagyobb gazdaságában.

A Hartz-reformok következtében 16-ból 13 tagállamban megnövekedett a szegénység szintje. Igazi érdekesség, hogy az elszegényedés legnagyobb mértékben az átlag feletti gazdasági növekedést produkáló államokban szedte áldozatait! 2006-13 között a legszegényebb és leggazdagabb régiók közti diszparitás 17,8%-ról 24,8%-ra növekedett.

Munka veszelyes tevekenyseg

Innentől válik igazán érdekessé a sztori! Elevenítsük csak fel a néhány bekezdéssel ezelőtti mondatot: „…a szegény és hátrányos helyzetű egyének produktív munkásokká tételével abszolválható egy olyan egészséges mértékű gazdasági növekedés, amelynek hála a szegénység mértéke minimalizálható, ideálisan akár meg is szüntethető.” Ezt az orbáni illiberális nedves vágyálmot Németország egy teljes évtizeddel korábban megvalósította. Na de milyen eredménnyel!

Ezt sasoljuk: 2006-tól úgy növekedett a szegények aránya Németországban, hogy mellette a munkanélküliség zuhant. A Szegénypárti Növekedés programját meghirdető BMZ 2015-ös helyzetjelentésében szó szerint a következő mondat szerepel: “Was den Zusammenhang von Wirtschaftswachstum (als Grundlage des volkswirtschaftlichen Reichtums) und Einkommensarmut anbelangt, lässt sich keine sinnvolle Korrelation mehr erkennen”, azaz: „Ami a gazdasági növekedés (mint a gazdasági vagyon alapja) és a jövedelmi szegénység közötti kapcsolatot illeti, nem azonosítható többé érdemi összefüggés.”

Még közérthetőbben: a kemény munka (mely közvetve gazdasági növekedésként nyilvánul meg) nem vezet jóléthez! A munkateljesítmény minden egyes százaléknyi fokozása kizárólag a profitrátát, ez által a gazdagok gazdagodását növeli. A munka erőszakolása a vagyoni különbségeket extremitásig fokozza, s a gazdagok gazdagításával párhuzamban a szegényeket földönfutókká teszi.

Mindennemű gazdasági növekmény eredménye kizárólag egy szűk elit kezében összpontosul, kiket hosszú évszázadok óta dívó megkülönböztető jelzéssel tőkéseknek hívunk.

Guide to success

A lakosság létszínvonala az Engels által lefestett 1845-ös referenciák óta mit sem változik. A munkásosztály létszínvonalát rendre minden létező érában úgy állítják be a tőkések, hogy megélhetési lehetőségeik korlátozódjanak a legszűkebb szükségleteik biztosítására (épp ne haljanak éhen és ne fagyjanak halálra), ugyanakkor életük minden egyes napjában eme függőség kielégítését szavatoló munkájuk elvesztésével legyenek fenyíthetők.

Innen rátérhetünk végre a német gazdaság elmúlt tízéves teljesítményének értékelése felé. E 2015-25 közti időszak az eurózónát csaknem totálisan megsemmisítő megszorításos politika friss feloldásával indul, na meg persze egy óriási migránsválsággal.

Visszajelzés
0 hozzászólás
Beágyazott kommentek
Minden hozzászólás