Annyira földbe állt a Facebook reputációja, hogy kártérítést kénytelenek fizetni a hozzájuk jelentkező szerencsétleneknek

0

Nagy bajban van az újabban Meta névre átvedlett Facebook: annyira leromlott a cég reputációja, hogy a hozzájuk jelentkező szerencsétlenek önéletrajzában a jövőbeli karriert hátráltató szégyenfoltként jelenik meg, ha valaki bevallja, hogy a Facebook-nál dolgozott. Ebből kifolyólag kénytelenek a jobb lehetőség híján hozzájuk betévedő áldozatokat egyre komolyabb mértékben kompenzálni a rájuk váró traumákért.

A 2016-os Cambridge Analytica botrány kirobbanása óta a Facebook gyakorlatilag havi szinten kerül újabb meg újabb botrányok, valamint perek kereszttüzébe. Mark Zuckerberg, a cég vezérigazgatója a homokba dugott fej taktikáját választván igyekszik kibekkelni a viharos felhők áthaladását cége felett, miközben kígyónyelvével igyekszik minden részvényest, államhatalmat és felhasználót biztosítani afelől, hogy süllyedő hajóján minden az abszolút legnagyobb rendben zajlik. Sőt mi több, még a jövőbeli életünk feletti hatalom átvételére is felkészültek a Metaverzum kialakítására való törekvésük révén.

Ahhoz, hogy egyáltalán megfontolja valaki a Facebook lyukacsos ernyője alá való csatlakozást, oly mértékű kompenzációs csomagot kell felajánlaniuk a tehetségek becsalogatására, mely minden egyéb tech cégnél, így például az Amazon-nál, az Apple-nél, vagy a Google-nél is bőkezűbb.

Gazdasági elemzők azzal számolnak, hogy az idei évben a Facebook akár 30-40%-kal is több pénzt lesz kénytelen feláldozni a tudásmunkásai megtartására, valamint új munkaerő becsábítására, mely folyamat az előző évi 70 milliárdról akár 97 milliárd dollárra is növelheti a humánerőforrásra való költések nagyságát. Az emelt fizetés, az extra juttatások és kedvezmények, illetve az áthelyezések mellett részvényopciókkal is igyekeznek korrumpálni szerencsétlen áldozataikat.

pexels-sora-shimazaki-5668494

Nem túlzok, ha azt állítom, hogy a Facebook kártérítést fizet a hozzájuk betévedő szerencsétleneknek.

Zuck mentségére szóljon, hogy nem kizárólag az ő cége küszködik a fiatalos, lendületes munkaerő magához édesgetésével. Olyan jellegű vállalatok is járnak az ő cipőjében, mint az egész világgazdaságot romba döntő tőzsde -és brókervállalatok, az éves szinten milliókat kivégző dohánygyárak, illetve az egész bolygót szétszennyezett sivataggá változtató olajipari cégek. Igazán megtisztelő érdem eme díszes kompánia táborába tartozni.

A munkaerő menekülését a vállalattól azzal is igyekszik csillapítani Zuckerberg, hogy a folyamatos botrányok kereszttüzébe helyezett Facebook, valamint Instagram platformok istápoltatása helyett áthelyezik őket a békésebb körülményeket biztosító Whatsapp, illetve Oculus fejlesztőcsapatába. Ám a legtöbb, morális kételyek tengerében őrlődő mérnök és informatikus még így is menekül az ültetvényről, mivel a morális válság az egész céget keresztbe-kasul átjárja. A Facebook negatív reputációjának mételye alól egy lelkiismeretes dolgozó sem fog megszabadulni pusztán attól, hogy ugyanazon helyen átültetik őt egy másik székbe.

Egyes nélkülözhetetlen mérnökök már kizárólag félmillió dollár éves jövedelemért hajlandóak maradni a süllyedő hajon, valamint viselni a tevékenységükből eredő szellemi-lelki-mentális hanyatlás következményeit. A cég által felajánlott kompenzáció egyes pozíciókban a Szilícium-Völgy átlagának akár háromszorosát is elérheti. Az újonnan belépő kollégák a Google 20 ezer dolláros ajándékával szemben 50 ezernyi zöldhasút kapnak alanyi jogon.

computer-4795762

A jövedelmek éves növekedésének mértéke 2018 óta nem hogy az inflációt, de az összes konkurens ajánlatát messze meghaladja, csak menjen végre valaki égetni magát.

Ám a legmeglepőbb tény csak eztán következik: akinek van gyomra néhány évet lehúzni a Facebook-nál, hogy a társadalmat pusztíthassa, az emberiséget boldogtalanabbá és kétségbeesettebbé tehesse, az a kumulált juttatásoknak hála csakhamar, akár már a 30-as éveiben 100 millió dollár vagyonnal a nevén vonulhat nyugdíjba, és soha többé nem kell dolgoznia.

A kapitalista szabad piac újabb kiváló iskolapéldáját szolgáltatja a fenti tényáradat: minél ártalmasabb egy adott tevékenység végzése a társadalom részére, annál többet fizetnek érte.