Bevezetés a piros pirulába 3.: A létra-elmélet

0

Az első két fejezet alkalmával tisztáztuk a legfontosabb következményeket azzal kapcsolatban, mivel jár, ha valaki a piros pirula lenyelését választja. Amennyiben ezen sorokat olvasod, remélhetőleg azt jelenti, teljes mértékben készen állsz a keménynél keményebb igazságok befogadására. Ezt követően minden egyes alkalommal egy-egy fogalmat vagy kifejezést járok körbe, megvizsgálom annak jelentését, valamint demonstrálom, milyen hatással is van az adott fogalom a férfi életére, végezetül pedig, ahol lehet, néhány kisebb példával szemléltetem az adott ismeret gyakorlati hasznát.

Létra a mennybe

Kezdjük a sort egy könnyed és játékos elmélettel. Minden férfi a világon (kivéve talán a „másképp gondolkodók”) a nőket azonnal kapcsolatra alkalmas anyagként kezeli (az összes nőt, akit megismer). Ezeket a nőket kinézet alapján rangsorolja. A rangsorolás legjellemzőbb módja az ún. tízes skála, ahol minden nőismerős kap egy pontszámot 1 és 10 között. Ennek a skálának minden fokozatát megfeleltethetjük egy képzeletbeli létra 1-1 fokának. Ezen a létrán a nők alapvetően 3 nagy csoportba kategorizálódnak:

  • 5-ös alatt: nem párkapcsolati alapanyag, de ínséges időkben szóba jöhetnek, mint alkalmi szexpartner, természetesen ismerősök előtt letagadva a „balesetet”.
  • 5-7: az ideális, feleségnek való alapanyagok. Ők azok, akikkel minden további nélkül le lehet élni egy életet.
  • 8-10: az elérhetetlen kategória. Minden férfi utánuk vágyakozik, de csak a legjobbak kaparinthatják meg őket. Mivel elérhetetlenek, nagy eséllyel egy nem alfahím a barátzónába kerül náluk, ám sok férfi státuszát már az növeli, ha ilyen nők egyáltalán szóba állnak velük, ezért kerülnek fel a létrára.

Nincs olyan nőismerős, aki ne kerülne fel a létrára, leesni a süllyesztőbe kizárólag azok fognak, akikkel mindennemű kapcsolat megszakad. Egy nő feljebb kerülhet a létrán, amennyiben érdeklődési jeleket mutat a férfi felé, és a férfi feltételezi, hogy hajlandó lesz lefeküdni vele a közeljövőben.

Létra a purgatóriumba

A nők velünk férfiakkal ellentétben tudatosan nem, tudat alatt mégis értékelnek bennünket. Erre azonban nem tízes skálát használnak, hanem ún. bevásárlólistát. Értékelésükben a férfi státusza és kinézete egyaránt számít, virtuális pontszámunkat pedig az tornássza feljebb, ha minél több tulajdonságnak megfelelünk a listájukon. Lássuk tehát, a módosított feltételek figyelembevételével az ő létrájuk hogyan néz ki.

A jó hír az, hogy a létrára vonatkozó szabályok hasonlóak, mint a férfiakénál, azzal az apró különbséggel, hogy a nők számára nem létezik az elérhetetlen kategória fogalma (fő az önbizalom, ugyebár). Így a létra tetejére azok a férfiak kerülnek, akiket saját maguk számára a legjobb férj-alapanyagnak tartanak.

A rossz hír pedig, hogy a nőknek nem egy, hanem két darab létrájuk van. Az első létrára kerülnek fel a férfiakéhoz hasonlóan a párkapcsolatra alkalmas egyedek, míg a második az ún. barát-létra, ahova azokat pakolják, akik párkapcsolati szempontból számukra érdektelenek. Ám nem vágják el velük végérvényesen a kapcsolatot, mivel – a létrán való elhelyezkedésük függvényében – az adott srác kiválóan alkalmas marad együtt lógásra, vagy a lány házi feladatának megírására. Biológiai értelemben az első létrára azok a férfiak helyeződnek, akikkel a nő hajlandó szexelni, míg a másodikra azok, akikkel kizárt a közösülés lehetősége.

Létra a pokolba

A nők tehát a férfiak tudta nélkül két létrára pakolják fel őket, és ami a legborzalmasabb, hogy senki nem is sejtheti, melyikre került fel éppen. Nyilvánvalóan egy tapasztaltabb és szemfülesebb fiú be tudja lőni, melyik létrába is kapaszkodik éppen. Egyértelmű a helyzet akkor, ha az alábbiakhoz hasonló mondatok hagyják el a lány száját:

„Olyan vagy számomra, mintha a bátyám lennél.”
„Veled bármikor lehet beszélni mindenféléről.”
„Te olyan kedves vagy.”
„Segítesz a házi feladatomban?”

Ez esetben a srác a barát-létrára került. Felmerülhet a kérdés, létezik-e átjárás a létrák között, azaz át lehet-e ugrani egyikről a másikra. Mivel a férfit a társadalmi státusza, valamint kinézete határozza meg, egyértelműen nőnek az esélyei, miután külsejét vagy anyagi helyzetét javítja. Ez esetben nem lehetetlen a barátzóna megszüntetése, azaz, hogy a nő áthelyezze őt a párkapcsolati létrára. Azonban fejlődés nélkül, pusztán sóvárgás útján az ugrás lehetetlen, ebben az esetben a próbálkozás (például randi kicsikarása) visszautasítással jár, és a krízis hevességének függvényében a srác a barát-létrán is lejjebb kerül, vagy a kapcsolat teljesen megszakad.

Néhány speciális eset

A fenti információk alapján mindenki egyértelműen felmérheti, saját maga mely létrán és milyen pozícióban helyezkedik el, akad azonban két speciális eset, melyek talán kis magyarázatot igényelnek.

Az egyik példa a lelki szemetesládák esete. Ők azok a férfiak, akik rendkívül intim viszonyban vannak a nővel, akár összebújásig is eljutnak vele. Szexre azonban nem kerül sor. A nő megkapja, amit akar (intimitás és szeretet), a férfi viszont semmit. Ez a nyomorúságos szituáció akkor lép fel, amikor a férfi a barát-létra csúcsán helyezkedik el, azonban nem tud átugrani a kapcsolat-létrára. Egyértelmű, hogy a nő nem lépne intim viszonyba vele, ha nem tartaná valamennyire vonzónak, így az efféle szituáció okozója a férfi alacsony státusza. A pénzügyi helyzet javítása és csajozási képességek fejlesztése segíthet átlendülni ezen a nyomorúságos szakaszon.

Rengeteg férfi titkos vágya egy „barátság extrákkal” kapcsolat, azaz amikor elköteleződés vagy bármiféle közös jövőre tett ígéret nélkül rendszeres szexre kerül sor. Ez a szituáció is belefér a létra-elmélet kereteibe. Lényegében a férfiaknak nincs elköteleződés-létrájuk, így tehát a szex nem kizárólag hosszú távú párkapcsolatban képzelhető el. A „barátság extrákkal” szereplői azonban a létra-elmélet szerint nem barátok.

Tudvalevő, hogy a nők a kapuőrei a szexnek, a férfiak viszont az elköteleződésnek. Ebben a szituációban tehát az érzelmi ribanc státusz ellentéte valósul meg, azaz a nő a párkapcsolati létrája csúcsára helyezi a férfit, a férfi azonban erősen kontrollálja elköteleződési vágyát.

Végezetül lássuk a létra-diszparitás példázatát. Előfordulhat, hogy a két fél a párkapcsolati létráján eltérő pozícióba helyezi a másikat. Ilyen diszparitás jön létre például akkor, amennyiben egy gazdag és sikeres fickó csúnya nőt vesz feleségül. Ilyenkor a nő nagy eséllyel akkor sem hagyja el a férfit, amennyiben az burkolatlanul csalja őt. Az ehhez hasonló szituáció az önértékelés leépüléséhez vezet. Ebben a helyzetben a nő mindent megtesz a férfi kedvéért – túlkompenzál -, annak ellenére, hogy az esetlegesen nem érdemelné meg. Az ilyen diszparitások vezetnek az egyik fél elnyomásán alapuló házassághoz.