Az Unión vagy schengeni övezeten kívül, de Európában:

A teljes Balkán és Moldova

Szerbia, Montenegró, Bosznia és Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia és Albánia egyaránt szeretettel várja a vendégeket! Mivel ezen országok nem EU-tagok, feltétlen szükséges utánanéznünk a nyaralás megkezdése előtt, igényelnek-e útlevelet tőlünk magyaroktól a beutazáshoz.

Albánia és Montenegró tengerparti vidéke rejtett kincse az öreg kontinensnek, melyet nem tesznek tönkre bulituristák és egyéb oda nem illő elemek. Az árszínvonal igazán alacsony, a vendégszeretet pedig ennek inverze, szóval ne nézzük le annyira a balkáni régiót.

Szerbia, Bosznia, Koszovó, valamint Észak-Macedónia tengerpart nélküli országok (habár Boszniának van egy nyúlfarknyi partszakasza), így e területeken a gazdag történelmi múlttal rendelkező városok megnézését, illetve a helyi konyha kipróbálását javaslom. Azt se feledjük el, hogy Szerbiában zajlik a világ egyik legnagyobb presztízsű elektronikus zenei rendezvényeként számon tartott Exit Festival, ahova a tavalyi évben – és remélhetőleg idén is – a világ egyetlen EDM-rendezvényeként oltatlanokat is beengedtek bulizni.

Moldova nem számít komoly turisztikai célnak, a világtól való elvonulásra viszont keresve sem találhatnánk jobb helyet – amennyiben kalandvágyók vagyunk, próbáljunk meg átfurikázni a szakadár Transznisztria területére.

Míg Románia EU-tag, addig Moldova sajnos nem, úgyhogy útlevelet, meg talán vízumot is be kell szereznünk annak látogatásához.

Egyesült Királyság és Írország

Miután jól kisiklatta Boris Johnson a narratívát, kénytelenek voltak az angolok januárban minden korlátozást feloldani. Példájukat Írország is követte, így aki kíváncsi a világtörténelem egyik legnagyobb hatású birodalmának történelmére, az ezen a nyáron nyugodtan látogasson el az egyébként kissé esős országba. Az Egyesült Királyság ugye 2020 óta nem EU-tag, azt viszont roppant fontos tudni, hogy sem az Egyesült Királyság, sem Írország nem tagja a schengeni övezetnek, úgyhogy útlevelet valószínűleg készíttetnünk kell a kiruccanás előtt.

Törökország

Június 1-től Törökországot is meglátogathatjuk. Az egyik legliberálisabb iszlám országként itt hasonló jellegű programokban vehetünk részt baráti árszínvonalon, mint egy nyugati országban. Isztambul tele van szórakozási lehetőségekkel, az üdülővárosok száma megszámlálhatatlan, a nép történelmi emlékeiről pedig eleget fárasztottak minket az iskolában.

Némi kulturális különbség akad a nyugathoz képest, melyekkel illendő tisztába kerülnünk a kiutazás előtt, amennyiben ez sikerül, minden rendben lesz egy izgalmas vakáció eltöltéséhez.

Európán Kívül:

Argentina

Dél-Amerika egyetlen, egészséges emberek részéről is látogatható országaként kissé egyedi, de azért még elfogadható korlátozásokat vezettek be a külföldi utazók részére. Belépés előtt alá kell írnunk egy nyilatkozatot, hogy egészségesen érkezünk az ország területére, emellett biztosítást is kötelező kötnünk, hogy amennyiben mégis megbetegednénk, ellássanak bennünket. De legalább oltási kötelezettség, maszkhordás és PCR nincs.

Argentina eszméletlen nagy ország, úgyhogy garantáltan nem fogjuk elunni magunkat a számtalan nevezetesség és mesés táj látogatásánál. Egy rakás part menti üdülővárossal is rendelkezik az ország. Amennyiben mégis maradnánk Buenos Aires-ben, a rendkívül eleven éjszakai életre hívnám fel a figyelmet, mely minden kalandvágyó fiatal részére tartalmas szórakozással és mesés örömökkel kecsegtet.

Costa Rica, El Salvador, Jamaica

Costa Ricáról egyet érdemes tudni: a Happy Planet Index szerint a világ legboldogabb országa. Nem csoda, hiszen az egészséges emberek is részt vehetnek a közösség életében. A mindkét irányban óceánnal szegélyezett országban akkor kerülünk bajba, mikor válogatni vagyunk kénytelenek, melyik üdülőközpontot is látogassuk meg. Persze maradhatunk a szárazföldön is, ekkor bejárhatjuk a gazdag esőerdőket, hol számtalan, mifelénk ismeretlen állatfajt, köztük varázslatos tukánokat fedezhetünk fel.

El Salvador Costa Ricához hasonlatos, csak kisebb méretben, Jamaica pedig a hippi lelkületű látogatók körében számíthat osztatlan sikerre a reggae zene őshazája lévén.

Gabon, Kongó

A két, egymással szomszédos országban egyedüli afrikai területként semmiféle korlátozás nincs. Elsősorban roppant nyitott, kalandvágyó fiataloknak ajánlom e helyeket, akik szeretnének a tévén kívül tájékozódni a világ különféle népeinek valós helyzetéről, életmódjáról és kultúrájáról. Kongó nem összekeverendő a nála jóval nagyobb, törzsi villongások és milícia-hadműveletek sújtotta Kongói Demokratikus Köztársasággal.

Jemen, Omán, Kuvait, Bahrein

Kissé bajban vagyok, mikor eme iszlám országokról kell ajánlót készítenem, hiszen el kell ismernem, egyáltalán nem való mindenkinek a népek látogatása, ráadásul a sorolt négy országból Kuvait és Bahrein egyáltalán nem határos a többivel, Jement pedig roppant súlyos polgárháború és éhínség sújtja. Úgyhogy inkább az extrém élményekre vágyó utazóknak ajánlanám e területek látogatását, akik a rájuk váró kalandokban is az izgalmakat keresik.

Kirgizisztán, Afganisztán, Mongólia, Maldív-szigetek

A távol-keleti térségben szintén 4 olyan országról van szó, melyek nem rendelkeznek közös határokkal, úgyhogy választásra kényszerülünk a látogatás tekintetében.

Őszintén szólva Afganisztánt messziről elkerülném, még ha csábító is az ajánlat, hogy az oltatlanok beléphetnek a tálibok területére. Kirgizisztán viszont egy csendes és békés ország, mely elsősorban szépséges hegyvidéki tájai végett vált a turisták kedvencévé. Mongólia nem mondható turistaközpontnak, ugyanakkor roppant vendégszerető népről van szó, és ott tartózkodásunk során megtudakolhatjuk, igaz-e a finnugor elmélet.

A Maldív-szigetek Indiától délre elterülő egzotikus szigetvilág, mely olcsóbb, mint mondjuk Bora Bora vagy Hawaii, ugyanakkor rendkívül apró atollokból áll, úgyhogy elsősorban azok számára visszautasíthatatlan ajánlat, akik nem tudnak meglenni minden irányban víz nélkül. Argentinához és Kubához hasonlóan egy nyilatkozatot kell leadnunk beutazás előtt, erre ügyeljünk.

Kuba

A közép-amerikai szigetország az USA-val és Kanadával ellentétben libertárius attitűddel viseltetik a beutazókkal szemben, így egészséges emberek is látogatást tehetnek a gazdag kulturális múlttal rendelkező államban. Elsősorban kifinomult ízléssel rendelkező, klasszikus turistáknak ajánlható az ország, akik hagyományos kikapcsolódási és szórakozási keretek között szeretnék jól érezni magukat, miközben tradicionális kubai szendvicset fogyasztva salsát járnak a naplementében.

A szabályok azért némiképp szigorúbbak, mint a többi itt felsorolt országnál: Argentinához és a Maldív-szigetekhez hasonlóan egy deklarációt kell beküldenünk az utazás megkezdése előtt, valamint véletlenszerű PCR tesztnek vethetik alá a beérkező turistákat. Ugyanakkor előzetes teszteltetés vagy oltás nem kötelező, de a várható helyi teszt miatt mindenképp érdemes a kiutazás előtti nap otthon is elvégezni egy tesztet, nehogy helyben kellemetlen meglepetések érjenek minket.

Mexikó

Mexikó az elsők között oldotta fel az utazási korlátozásokat: január 1. óta minden vendéget szeretettel várnak a világ bármely tájáról.

Mexikó számtalan tengerparttal és üdülővárossal büszkélkedik, fővárosa, Mexikóváros pedig az egész amerikai kontinens legnagyobb települése. Szárazföldjei tele vannak maja és azték műemlékekkel, úgyhogy garantáltan nem fogunk unatkozni a látogatás során!

Vietnám

Május 15. óta Vietnám is örömmel fogadja az egészséges látogatókat, akik egyaránt élvezhetik a mesebeli tájakat, valamint a helyi vendéglátósok nem mindennapi kedvességét és bőkezűségét.