Roppant elégedettek a tálibok a Twitter nyújtotta szólásszabadsággal

0

Elon Musk hatalomátvétele óta ellentmondásos hírek érkeznek a Twitter háza tájáról. Egyesek szerint felszámolódott végre a platformot oly szörnyen mételyező cenzúra intézménye, mely folyamat jól látható jele Donald Trump és a levírustagadózott igazmondó tudósok kitiltásának feloldozása. Más részről, idegen diktatúrák kiszolgálása érdekében már engedelmesebbnek bizonyul a Twitter, s serényen törölgeti a diktátorok rémuralmát kikezdő politikai véleménynyilvánítók, ellenzéki megmozdulások fiókjait, ahogy ezek megismerhető adatait is készséggel megküldik az otthoni büntetés-végrehajtók részére.

Akármi is legyen a valóság, egy dolog biztos: az Afganisztán népe feletti uralmat visszanyerő tálibok nagy lelkesedéssel hálálkodnak Allah részére, amiért a Twitteren soha nem látott mértékű szólásszabadságra lelnek.

Anas Haqqani tálib vezető egy nyilatkozatában kifejtette, hogy szemben az intoleráns és autoriter Metával (Facebook, Instagram, Metaverzum), a Twitter tiszteletben tartja a szólásszabadságot, s nem cenzúrázza halálra a tálib szószólók bejegyzéseit.

A tálib uralom 2021 végi visszatérte előtt nem létezett olyan platform, melyen szabadon megszólalhattak a politikai vezetők, fiókjaik gyakorlatilag azonnal blokkolásra kerültek, amint létrehozták őket.

facebook_censorship

Azonban a Musk istápolta Twitteren retorziótól mentesen közölhetnek nyilvános bejelentéseket, s számos politikai vezetőjük egészen aktív fiókkal bír – bár a Musk ajánlotta kék pipáért eleddig egyikük sem fizetett.

Időközben a Zuckerberg-féle Meta továbbra is cenzúrázza a felszólaláspárti tálibok megnyilvánulásait. A fiókokat gyakorlatilag való időben képesek felszámolni, amint azok tulajdonosai a „tálib”, az „Afganisztáni Iszlám Emirátus” kifejezések valamelyikét vagy az afganisztáni tálibok hivatalos zászlaját merészelik a maguk profiljára kitűzni. Kiváló hatásossággal képesek akadályozni továbbá a hivatalos tálib média, mint az afgán rádió és televízió, valamint a Bakhtar hírügynökség online üzemeltetését.

A Szilícium-völgyben működő techvállalatoknak az Amerikai Egyesült Államok törvényeihez kötelező hűségesnek lenniük, ezért az ország hivatalos szervei által terrorszervezetekként értékelt pártokat kötelességük eltüntetni platformjaikról akkor is, ha azok a maguk hazájában tökéletesen a törvényeknek megfelelően működnek.

Sőt mi több, ennél is tovább mennek. Bármely ország törvényeit szabadon felrúghatják, mivel legitim kormányzatok törvényrendszerét is amerikai szemüvegeken át értékelik. Így fordulhat elő, hogy temérdek európai – akár magyar – vagy ázsiai politikus, közéleti szereplő helyi törvényekbe nem ütköző megnyilvánulásait tüntetik el önhatalmúlag.

social-media-1679230

Annyiban térnek el a tálibok a többi nemzet uralkodó osztályától, hogy őket a Pentagon terrorista szervezetként értékeli, ezért alanyi jogon kötelesek megakadályozni a Szilícium-völgy mágnásai azok megnyilvánulásait.

Az online terrorizmus elleni küzdelem álcaruhája alatt azonban felsejlik a cenzúragépezet nyakló nélküli járatásának valós célja, melyet az álhírek és tévinformációk elleni hadviselésnek kereszteltek el az álhírgyáras médiamogulok.

A tálibok tweetelési szokásaival szemben egyetlen jogos kritika nyilvánulhat meg, amennyiben nem szeretnénk a végletekig képmutatók lenni. Ugyanazon szabadságot, melyet a Twitter-felületeiken élvezhetnek, saját polgáraiknak már nem hajlandóak megadni. Sőt, a tálib hatóságok folyamatosan monitorozzák a helyi lakosság közösségi fiókjait. Akik a vezetőknek nem tetsző információkat merészelnek előadni, azokért csakhamar eljön a fekete autó.

Ily egyszerűséggel alakul a szólásszabadság szeretete fanatikus képmutatássá.

twitter_talib_szabadsag