Nem mernek a tinédzserek szexuális oktató anyagok után kutatni a neten, mert félnek, hogy megfigyelik őket

0

Miközben pornófüggő fiatalokról szólnak a tündérmesék, a 20 év alatti fiúk-lányok jóformán egyáltalán nem mernek szexszel kapcsolatos oktató anyagok után kutakodni a neten. Legalábbis a Glasgow-i egyetemen végzett felmérésből ez derül ki.

A 49 fő, 16-19 év közötti fiatal megkérdezésével zajlott nem reprezentatív felmérés szerint a tizenévesek leginkább a Facebook-on vonakodnak megtekinteni az őket érdeklő szervezetek és szakértők oldalait. Az eléjük terülő, szexuális egészséggel kapcsolatos ismeretterjesztő írásokat nem merik megosztani ismerőseikkel, a vonatkozó oldalak lájkolása pedig valahova a „halálnál is rosszabb” kategória alá esik számukra.

Nem pusztán a lájkolástól irtóznak a tinédzserek: véletlenszerűen sem merészelnek rátévelyedni az efféle tartalmakra, mert attól tartanak, látogatásaikat valahol valakik figyelik, és a nyert adatokat felhasználják ellenük.

Ez így is van egyébként. Ugyanis a legtöbb okostelefon manapság már automatikusan információkat küld az eszköz, valamint az operációs rendszer gyártójának egyaránt a felhasználó böngészési szokásairól. A Facebook-on meg teljesen evidens, hogy minden meglátogatott oldalt naplóz Zuckerberg bácsi birodalma.

A megfigyeléstől való félelem azonban nem kizárólagos tényezője a felvilágosító tartalmak kerülésének. Kisebb súllyal ugyan, de latba esik annak veszélye, hogy a tinédzser véletlenségből nyíltan szexuális tartalmú (pornó) oldalra talál rá. Riasztja őket továbbá a felvilágosító anyagok terjedelmes volta, illetve a túlzottan orvosi, szakszavakat gazdagon alkalmazó megfogalmazás is.

Az egyetem kutatói figyelmeztetik az iskolai, illetve szülői közösségeket, hogy egy adott információ könnyű fellelhetősége egyáltalán nem szavatolja annak megfelelő alkalmazását, pláne ha egy rettegésre alapos indokot adó közegből kell azt megszerezni.