Óriási lehetőségekkel kecsegtetett az amerikai tech-oligarchák számára a mesterséges intelligencia. Mivel az ennek működtetéséhez nélkülözhetetlen infrastruktúra és energiaellátás akkora pénzügyi befektetést követel meg, amekkorával még a világ leggazdagabb milliárdos mágnásai sem rendelkeznek, egyértelművé lett a Sam Altman-ek, Zuckerbergek és Elon Musk-ok számára annak ténye, hogy amennyiben a Trump által belengetett 500 milliárd dollár támogatásból ők maguk végzik a globális MI-infrastruktúra felhúzását, úgy gyakorlatilag bárminemű ellenállás vagy konkurencia puszta esélye nélkül válhatnak az egész világ korlátlan jogokkal felvértezett uraivá.
Eme nedves vágyálmot egyetlen pöccintéssel döntötte romba egy kínai vállalat, melynek olyan MI-szisztéma kifejlesztését sikerült eszközölnie, amelynek eszközpark -és energiaigénye töredéke az amerikai IT-szféra mindent felemésztő adatközpontjainak.
A szabad piac rég elfeledett doktrínája szerint annak korlátok nélküli érvényesülése automatikusan vonja magával az egyre olcsóbban, mégis magasabb minőségben hozzáférhető termékek és szolgáltatások garmadáját. Ezzel szemben azt látjuk, hogy a kapitalisták az infláció radikális felhajtásával, mesterséges hiányok generálásával és magánéletünk totális központi digitális ellenőrzés alá vonásával kényszerítenek minket a negatív reáljövedelmek melletti munkavégzésre.
Hogyhogynem mégsem érkezett a szabad piac berkeiből konkurencia az egyre elviselhetetlenebb szinteket ostromló élelem, lakás -és szolgáltatásárak letörésére, pedig állítólag a kapitalisták annyira kéztördelve igyekeznek az életünk megváltására. Ehelyett azt látjuk, hogy lassacskán a seggünk lyuka is magántulajdonná válik.
Mégiscsak sikerült aztán a szabad piac érvényesítése a fogyasztói árak felett, csakhogy eme “létmegváltó” innovációt hogyhogynem a kommunista Kína szállítja.
A Deepseek névre keresztelt MI-modellt annak ellenére sikerült kifejlesztenie egy alig másfél éve létező kutatóvállalatnak, hogy a Nvidia legmodernebb chipjei szigorú exporttilalom alatt állnak Kína felé. Ezekből kizárólag a régebbi, kevésbé bivalyerős modellek értékesíthetők hivatalos úton.
Mindezek ellenére sikerült 2025 januárjára olyan MI-modellt a nagyvilág elé tárni, mely az amerikai farmokra jellemző 500 ezer bivaly GPU-t megkövetelő infrastruktúra helyett beéri 50 ezer szerényebb képességű videókártyával is. Ennek köszönhetően a működtetési költsége az aktuális ChatGPT modell egyharmincad részére zuhant!
S még ez sem minden: bár a Deepseek modellje előfizetéses szolgáltatásként is elérhető, hasonlóan a ChatGPT-hez, egyáltalán nem szorulunk rá a Tiananmen téren 1989. június 3-án történt eseményeket szemérmesen elhallgató központi adatbázis használatára, mivel a komplett szoftver nyílt forráskódú változatban ingyen elérhető, annak adatbázisát pedig akár magunk is feltölthetjük nekünk tetsző adatokkal, amennyiben bírunk ennek súlyát elhordozni képes kapacitást felmutató szerverfarmmal.
A ChatGPT, Meta és Twitter AI-modelljeinek üzleti terve mindegy szálig ama nedves vágyálomra épített, hogy az egyre fejlettebb MI-algoritmusok kiszolgálása oly erőteljes kapacitást és energia-befektetést igényel, melyek felhúzására a százmilliárdos elit kontrollálta tech-platformokon felül mindenki más képtelen.
Fel is csillant a szemük ezeknek a Trump segge lyukához kánonban dörgölőző gazembereknek, hogy mivel az AI-modellek fejlesztése rendre még több erőművet, még fejlettebb GPU-farmokat és még drágább infrastruktúrát követel, gyakorlatilag megdönthetetlenül trónolnak majd örökkön örökké az emberiség felett afféle érinthetetlen istenekként.
Ezt a kártyavárat most egyetlen lágy tavaszi szellő repíti tova, hiszen a Deepseek elképesztő hatékonysága lehetővé teszi a modell kiexportálását kevéssé vagyonos vállalatok és államhatalmak számára.
Jelenleg Amerika, sőt, Kína minden egyes MI-modellje masszívan veszteséges, ami azt jelenti, hogy a borsos előfizetési áraik ellenére minden egyes lekérés negatív bevételt termel. A Deepseek az első modell, melyet roppant olcsósága ellenére is profitábilisnak bizonyul működtetni. Olyannyira, hogy az anyaotthon Kínában már több mint fél éve elő lehet fizetni rá, s eme rövidke idő leforgása alatt a Deepseek vállalat máris profitábilis lett – ellentétben a Bytedance, Tencent, Baidu és Alibaba fejlesztette modellekkel, melyek mindegy szálig csak viszik a pénzt.
Ha kisméretű adatbázissal dolgozunk, a Deepseek szoftvere akár egy sima 3-4 éves hardverrel felvértezett is laptopról is elfuttatható, ami azt jelenti, hogy akár személyes igényeinkre szabott AI-asszisztenseket futtathatunk a segítségével, melyek használatáért nem szükséges az idők végeztéig busás licencdíjakat csengetnünk a vállalatoknak, miközben azok minden billentyűleütésünket figyelik és felhasználják betáplált szövegeinket a modelljeik további tökéletesítésére. Magyarán fizettetnek velünk ezek a vállalatok, hogy kvázi távmunkásokként ingyen bedolgozzunk nekik, miközben személyes és vállalati titkainkat egyaránt nagy boldogan szolgáltatjuk be a globális technológiai oligarchia részére.
Legnagyobb szégyen az amerikai technológiai és tőkés oligachiára nézve, hogy a Deepseek-et egy alig néhány milliárd dollárból gazdálkodó tőkealap gründolta, a saját MI-modelljének betanítása pedig alig 6 millió dollárba került – szemben a nyugati modellek 50-60 milliárd dolláros kiépítési költségével és alsó hangon is 200 millió dollárra rúgó tréningdíjával.
Íme egy egyszerű költség-összehasonlítás a jelenleg regnáló modellekkel. A GPT-4o használata 1 millió beviteli tokenenként 2,5 dollárba kerül, míg az output 10 dollárt kóstál szintén millió tokenenként. Ugyanezen specifikumok mellett a Deepseek működése 0,07, illetve 1,1 dollárt visz el, összátlagban egyharmincad részére nyomván lefelé az árszínvonalat.
A Deepseek érkeztének hatására az Nvidia részvényeinek értéke máris 20%-ot esett, ami a komplett kapitalizmus történelmében ismert legnagyobb mértékű napi vagyonvesztését jelképezi, a CEO Jen-Hsun Huang személyes vagyona pedig 20 milliárd dollárral zsugorodott egyik napról a másikra.
Hatalmas gyomros mindez a privát tőke és annak profitmotívuma által uralt vadkapitalizmusnak, mely kezd alulmaradni a gyakorlatilag minden téren gáncsolt kínai államkapitalizmussal szemben, ahol hedge fund-ok helyett az állam közvetlen válogatja ki az általa támogatni szándékozott vállalatokat és szektorokat egyaránt a maga gazdaságpolitikai érdekeinek megfelelően.
Ezzel szemben a tőke “innovációja” lassacskán negatív gazdasági és társadalmi megtérüléssel kecsegtet, mivel a kapitalisták nem fognak olyan tevékenységeket támogatni, melyek nem garantálnak magasabb megtérülést a befektetett összegnél. A profitmotívum napjainkra tökéletes érdekellentétbe került a társadalmi hasznossággal, magyarán a kapitalizmust egyáltalán nem érdeklik a lakosság érdekei és annak jóléte, annál inkább érdekelt a maga által önhatalmúlag diktált szolgáltatásoktól való függőség megteremtésében.
A mesterséges intelligenciát is eredetileg a lakosság fenyítésére vetették volna be, mondván aki nem rabszolgáskodik a kapitalista nagyfőnökök részére az eddigieknél is szorgosabban, az mehet a híd alá. Mindebből eleddig semmi nem realizálódott, sőt, a mesterséges intelligencia az eddigieknél is több munkahelyet hozott létre, köszönhetően a kapitalista “vizionáriusok” és a beígért produktivitás-növekedés szállítására nem képes MI-algoritmusok inkompetenciájának.
A mesterséges intelligencia eleddig személyes használatra tökéletesen hasznavehetetlennek bizonyult, kizárólag a kapitalista cégek nedvesedtek tőle oda meg vissza. A kemény és lélekgyilkos munkát ugyan nem képes leváltani, de parancsolgatni meg megfigyeltetni a munkaerőt azért képes. A kreatív munkásokat koldusbotra juttatja, hogy az emberek inkább a takarításban meg a csőszerelésben lássák meg létük értelmét a kapitalista nézőpontból haszontalan festegetés meg írás helyett.
A személyre szabott MI-modellek fenekestül forgatják fel ezt az alantas szisztémát. Először is, a Deepseek modellje akár internet nélkül is használható. Nem fogja személyes adataidat, azonosítóidat, biometrikus lenyomataidat kiközvetíteni boldog-boldogtalan számára. Nem fog megfizethetetlen előfizetési díjakat-követelni, hogy a Tesládat visszavezettesse a parkolóból a szalonba, ha nem sikerül kipengetned a törlesztőrészletet. Nem fogja központi digitális állampolgárság alá vonni a segged lyukát is, hogy használhass olyan szolgáltatásokat, melyeknek eleve semmi pozitív hasznuk számodra, kizárólag a pártállam követelményeinek teljesítését végezheted vele még szigorúbb kontroll mellett.
Képzelj el egy MI-modellt, mely teljes mértékben leválasztásra kerül a rendszerről, s te úgy programozod be, ahogy akarod. Nem a főnököd suvickoltatja veled a padlót annak megfigyelőkameráin keresztül, hanem a te betanított robotod végzi a házimunkát, miközben te meg élvezed az életet. Nem a pénzedet viszi el, hanem bevételt generál neked, ha erre van igényed. Nem a végbélnyílásodat sajátítja ki a totális állami kontroll elősegítésére, hanem bárhová magaddal viheted, és a hatalomnak semmi köze hozzá, éppen merre jársz vele.
Ugyanez volt az alapvető célja a zöld transzformációnak, s ezért is vonta vissza azt a nagytőke: ha az emberek lecsatlakozhatnak a központi energiaelosztás rendszeréről, függetlenné válván attól, a lakosság rabszolgásításának egy roppant fontos instrumentuma veszik el végleg, amely által az emberek többé nem kényszeríthetők a vadidegeneknek végzett rabszolgamunkára.
Ez a mesterséges intelligencia valós lakossági jólétet szavatoló esszenciája: elmosogat neked, leszedi a zöldséget, kimossa a ruháidat, hogy önfeledten koncentrálhass a valós örömöt jelentő alkotásra és teremtésre. Nem fordítva: legenerálja helyetted a képeket meg szövegeket, hogy te még alázatosabban pucolhasd az uralkodó oligarchia cipőjét.
Hála a Deepseek MI-nek, csakhamar visszakormányozhatjuk a világ hajóját a zöld transzformáció irányába, hiszen annak energiafelhasználása annyira minimális, hogy a Trump által belengetett kétszeres energiakapacitás-fejlesztés követelményének 90%-át nyugodt szívvel hajíthatjuk a kukába.
A totális karhatalmi kontroll bebetonzásának egyes számú instrumentuma az infrastruktúra. Ezért akarják minden erejükkel megakadályozni a rendszerről való leválást, megfizethetetlen szintre srófolni a létszükségleteink árát, külön algoritmikus jóváhagyáshoz kötni a levegővétel magasztos jogának elnyerését- s éppen ezért kötelességünk nevezett folyamatoknak ellenállni.
A szabad piac valóban képes az innovációra – amennyiben megszabadítjuk azt a vadkapitalizmus végtelen profitokra éhes hiéna-természetétől.