
Az energiaitalok növekvő népszerűsége és fogyasztása a gyermekek és fiatal felnőttek körében fokozott aggodalmakat váltott ki biztonságuk kapcsán. Egy nemrégiben készült tanulmány számos negatív egészségügyi hatást azonosított ezekkel az italokkal összefüggésben, beleértve a megzavart alvást, depressziót, öngyilkosságot, ADHD-t (figyelemhiányos / hiperaktivitási rendellenesség) és a szorongást.
Az energiaitalokat alkoholmentes nedűkként forgalmazzák, melyek fizikai és kognitív teljesítményünk javítására hivatottak. Ezen állítások alátámasztására azonban kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésre. A világot látott kevéske tanulmány inkább ezen italok negatív egészségügyi hatásait sugallják, beleértve a szív- és érrendszeri, neurológiai, anyagcsere- és gyomor-bélrendszeri problémákat.
Az energiaitalok szerte a világon a legnépszerűbb étrend-kiegészítők közé tartoznak, több országban a fiatalok legalább 30% -a rendszeresen fogyasztja őket. Ezek jellemzően magas koffein- és cukortartalommal bírnak, s a koffeinen felül egyéb stimulánsokat is tartalmazhatnak, mint taurin, ginzeng vagy guarana. A koffeintartalom dobozonként 50 mg és 505 mg közt mozoghat.
Az Amerikai Gyermekorvosok Akadémiája azt tanácsolja, hogy 12 év alatti gyermekeknek ne adjunk energiaitalokat vagy bármilyen koffeint. Javasolják továbbá, hogy a koffeinbevitelt napi 100 mg-ra korlátozzák a 12-18 éveseknél.
Egy nemrégiben készült metakutatásban a tudósok 57 tanulmányt vizsgáltak meg az energiaitalok gyermekekre és fiatalokra gyakorolt hatásai kapcsán, melyek 2016 januárja és 2022 júliusa közt születtek.
A kutatócsoport megfigyelte, hogy erős pozitív összefüggés fedezhető fel az energiaital-fogyasztás és a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mértéktelen ivás, az egyéb szerhasználat és az efféle viselkedések kezdeményezésének szándéka között.
Az energiaital-fogyasztás összefüggésbe hozható az élménykereső, bűnözői magatartással, valamint a rövidített alvási idővel, rossz alvásminőséggel és alacsony tanulmányi teljesítménnyel egyaránt.
„A frissített áttekintésben észlelt további egészségügyi hatások közé tartozott az öngyilkosság fokozott kockázata, a szorongás, a figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenesség tünetei, a depressziós és pánikszerű viselkedés, az allergiás betegségek, az inzulinrezisztencia, a fogszuvasodás és az eróziós fogkopás” – írták a kutatók a felülvizsgálatban.
„Ez a felülvizsgálat alátámasztja ama az egyre növekvő számú bizonyítékokat, hogy a gyermekek és fiatalok energiaital-fogyasztása számos negatív fizikai és mentális egészségügyi következménnyel jár. Amennyiben megvalósítható és etikus, további longitudinális vizsgálatokra van szükség az ok-okozati összefüggés megállapításához. Az elővigyázatosság elvét figyelembe véve kell a szabályozási politikát kialakítani, és korlátozni szükséges az energiaital-értékesítést ebben a csoportban” – tették hozzá.